Turizm Terimleri Sözlüğü

Toplam 2958 turizm terimi ve açıklaması

Kelime Arama

arama

Üst kısımda bulunan harflerden ve ya aşağıdaki arama motorunu kullanarak istediğiniz İngilizce turizm teriminin Türkçe karşılığını ve açıklamasını bulabilirsiniz.

Türkçe kelime aratarak da ingilizce karşılığına ulaşabilirsiniz.

Terim Açıklaması : Business Travel Agent

Business Travel Agent  Önceleri seyahat acentaları, iş olsun tatil olsun, her amaçlı yolcuya hizmet verirdi. Ancak, iş yolcusunun ihtiyaçları farklılaştıkça perakendeci acenteyle iş seyahati acentesinin çalışma alanları da farklılaşmaya başladı. İş seyahati acenteleri genellikle, perakendeci acentelerde olduğu gibi, sattıkları ürünlerden komisyon alırlar. Ancak birçok durumda, seyahat hesabını açık tutma karşılığında müşterisinden ücret de almaktadırlar. Bu ücret müşterinin seyahat ve tüketim alışkanlıkları için gereken yüklü enformasyon sağlayacak; aynı zamanda acentenin, müşteriyle seyahat anlaşmasının görüşülmesinde zaman ve çaba harcamasını mümkün kılacaktır. Böyle bir ücret talep eden iş seyahati acentesi aslında müşterinin bir acentesi gibi davranmaktadır ve bu bakımdan acente terimi isabetlidir. Bkz. Yönetim ücreti.

Türkçe Karşılığı

  Iş seyahati acentası

Benzer Terimler

Byzantine : Doğu Roma İmparatorluğu ve ona ait olan. Sıklıkla Bizantium'da (bugünkü İstanbul) ortaya çıkan fazlasıyla dekoratif ...

Byway : Işlek olmayan yol. ...

Bypass : Şehir merkezi yahut kalabalık bir bölgenin çevresinden dolaşan yol. ...

Bwana : Birçok Afrika ülkesinde kullanılan nazik hitap ifadesi. Swahilice'deki "efendim" sözcüğünden. ...Ana Sayfa